trading-643723_640.jpg

Vannak olyan triviális fogalmak, amit sokszor nem gondolunk, hogy meg kellene magyarázni. Ilyen a szezonalitás is. Mindaddig tudottnak véljük a szezonalitás ismeretét, ameddig nem futunk bele olyan ügyfélbe, aki valamiért nincs ezzel tisztában.

Röviden a szezonalitás lényege: 

A szezonalitás ugye azt jelenti, hogy bizonyos folyamatok egy adott, meghatározó időszakban erősödnek vagy gyengülnek. Például télen veszünk inkább meleg ruhákat és nyáron veszünk inkább fürdőnadrágot.

A szezonalitás legerősebben az év végén látszik: bizonyos termékek forgalma ilyenkor válik kiemelkedően magassá. Érdekes, hogy ennek az okai nem időjárásban, hanem az év végi egyéb dolgokban keresendőek. Ugyanis a december jellemzően ajándékozásról és egyben a cégek számára az év (üzleti év) zárásáról is szól.

Forrás egy 2009-es, vagyis majdnem tíz éves bejegyzésem.

A szezonalitás tehát egy velünk élő folyamat, ami megnehezíti az üzleti tervezést is. Hiszen éven belül sokkal nehezebbé teszi az adatok összehasonlítását. Például sok iparaágban az év eleje lényegesen gyengébb, mint az év vége. És ha laikusként valaki összehasonlítja a március – májusi időszakot mondjuk a szeptember – novemberivel, akkor bizony jó nagy esést láthat –  miközben valójában a cég fejlődött, csak éppen az év eleje általában is gyengébb.

A szezonalitásnál marketingesként két fontos dolgunk van: egyrészt ismerjük fel, ha az adatok változásának szezonális okai vannak, akár éven belül, akár hónapon vagy héten belül. Ez sokszor nem is annyira egyszerű, hiszen egy induló cégnél adott esetben egy nagyobb fellendülés vagy nagyobb visszaesés nem szükségszerűen szezonális okokra vezethető vissza…

Másrészt feladatunk az is, hogy a tervezésnél ezeket a szezonális hatásokat kezeljük. Ez részben finanszírozási kérdés, részben kampánytervezési kérdés is. Egyes iparágakban nem is érdemes szezonon kívül reklámozni (gondoljunk csak a téli sportokra vagy a kerti medencékre), más iparágakban szezonon kívül érdemes extra akciókkal kicsit kisímítani a szezonális hatást (már ahol lehet).

Azt gondolom, ezek mind olyan kérdések, amelyek a többség számára annyira egyértelműek, mint az, hogy a marketing nélkül nem lehet üzletet építeni. De mint a bevezetőben írtam, előfordul, hogy ezt magyarázni kell.

A szezonalitás egyébként főleg attól válik mostanában látványossá, hogy több olyan eszközt használunk, ami folyamatosan tolja elénk az adatokat. Látjuk a Google Analytics-ben, látjuk a Google Ads-ben, látjuk a Facebook-on – és mind mutatja a változásokat, általában az előző hét vagy az előző hónaphoz viszonyítva. És ott nagyon csúnyán mutathatnak a mínuszok, nem beszélve a piros színről, amivel jelölik… Vegyük észre, hogy ezen csökkenések lehet, nem jelentenek mást, mint a szezonalitást. Igyekezzünk mindig ugyanolyan időszakot összehasonlítani! Decembert decemberrel, hétvégét hétvégével és így tovább.

Már csak a mozgó ünnepeket, pl. a húsvétot lesz akkor nehezebb kiszűrni. Vagy az időjárás hatásait. De ez utóbbi már kicsit más történet.

<!–

–> A cikk eredetileg az alábbi címen jelent meg:
https://onlinemarketing.blog.hu/2019/05/28/szezonalitas_ujratoltve