arrow-gc7620f578_640.jpg

Miközben a Facebook-on egyre romlik a célzások lehetősége, a böngészők úgy változnak meg, hogy számos adatgyűjtési megoldás nem fog működni, aközben mára a felhasználók szinte elvárják, hogy olyan hirdetéseket kapjanak, amik nekik szólnak.

A felhasználók adatainak a kezelése egy olyan kérdés, amely nagyon megosztja az internetet használókat, és általában azokat, akik tudják és értik, mi is történik pontosan. Sok évvel ezelőtt ez egy olyan terület volt, ahol mindenki szabadon gyűjthetett bármilyen adatot. Egyfajta vadnyugati helyzetben, olyan eredeti adatfelhalmozási időszakban jártunk, amikor sok esetben még beleegyezést sem kért senki azért, hogy profilt építsenek rólunk a cégek.

Miközben mindenki arról beszélt, hogy a XXI. században az adat az új olaj, és ennek megfelelően mindenki el is kezdte gyűjteni az adatokat, valahogy elmaradt ennek a szabályozása. Pontosabban kicsit későbbre tolódott. Mára pedig olyan mértékben jelent meg, hogy szinte átlendültünk a túloldalra: nemcsak nehézkesebb lett az adatgyűjtés a jogi szabályozások miatt, de a technológia is követi ezeket az elvárásokat.

Ez pedig azt fogja jelenteni, hogy sokkal pontatlanabb lesz a célzás mondjuk egy hirdetésnél. Vagyis a felhasználók egyre több olyan hirdetést látnak majd, amik nem nekik szólnak, és a cégeknek egyre drágább lesz hirdetni, hiszen növekszik a holtszórás.

Ebből nekem az következik, hogy majd előbb-utóbb lesz némi könnyítés, és bár sosem lesz annyira egyszerű adatokat gyűjteni, mint volt az tíz éve, de a mai szigor enyhülhet. Egyszerűen azért, hogy az érintettek – felhasználók és cégek – jobban ki legyenek szolgálva.

De ehhez még valaminek meg kell változnia. Jelenleg a legnagyobb baj az adatgyűjtéssel nem az, hogy milyen mértékben történik, hanem az, hogy akik gyűjtik, mennyire élnek vagy élnek vissza azokkal. Az adat, mint erőforrás, mint a XXI. század olaja ugyanis önmagában nem sokat ér, azt fel kell dolgozni, abból információnak kell lennie, hogy pénzt termeljen, hogy segítsen, hogy használhassuk. És valahol el kell azon gondolkodni, hogy az adat kinek a tulajdona. Ha nem azé, aki gyűjti, hanem azé, aki adja, akkor bizony lehet, valami egészen újszerű környezetet kell kialakítani, általános adathozzáféréssel, csak az információfeldolgozás egyediségével.

Nem tudom. Azt látom, hogy jelenleg napról napra több olyan hirdetés jelenik meg nálam is, ami igazából nem nekem szól. És ez napról napra zavaróbb.

<!–

–> A cikk eredetileg az alábbi címen jelent meg:
https://onlinemarketing.blog.hu/2022/03/01/miert_latok_nem_nekem_szolo_hirdetest