Mi az a SEO?

A SEO (Search Engine Optimization), vagy magyarul keresőoptimalizálás, az a tevékenység, amivel egy weboldal láthatóságát javítjuk a keresők organikus találatai között.

Tehát arra törekszünk, hogy a weboldal tartalmai segítségével a lehető legjobban kielégítsük a felhasználók igényeit. Mindezt a Google “normál”, vagyis organikus (nem fizetett) találatai között.

Sokszor hallom, hogy a SEO valamiféle fekete mágia, hogy a Google rendszereit, algoritmusait próbáljuk meghackelni. Pedig erről szó sincs.

A cél egyszerűen a felhasználók kérdéseinek megválaszolása, és az oldal, valamint a tartalmak folyamatos megkérdőjelezése és igényekhez igazítása. A megvalósításnak pedig alkalmazkodnia kell a keresők által hozott szabályokhoz. Ezek a szabályok a felhasználói igényeket és annak változásait próbálják meg leképezni.

Bár sokan beleképzelik, valójában nincsenek nagy titkok vagy csodamódszerek. Kitartó és konzisztens munkára van szükség. És pont ez a nehéz a keresőoptimalizálásban: a SEO megkövetel mind technikai, mind analitikai és kreatív képességeket a jó eredmények eléréséhez. Ezt pedig folyamatosan naprakészen kell tartani.

Google keresőoptimalizálás?

Amikor SEO-ról van szó, legtöbbször valójában a Google-re fókuszálunk, mivel keresők között világszinten a Google a legdominánsabb szereplő: a keresések kb. 91%-a Google-ben történik. Magyarországon 97%-os részesedéssel a Google a legdominánsabb szereplő.

A többi keresőt sem szabad ettől függetlenül szem elől veszíteni, hiszen vannak országok, ahol a Google korlátozva van (Kínában a Baidu 70%-os erőfölénnyel uralja a piacot, míg a Google-nek 1,5%-os részesedése van). Vagy épp a privacy freakek piacán valószínűleg a DuckDuckGo az elsődleges kereső.

A klasszikus keresőoptimalizáláson túl sok új terület jelent meg az évek során, amik határterületek, de jó velük tisztában lenni. Ilyen például az Amazon, a YouTube SEO vagy épp az ASO (App Store Optimization).

SEO, SEM, SEA, PPC, SERP, WTF?

Az összes online marketinghez kötődő területen nagyon sok a mozaikszó, amit napi szinten használunk. A legfontosabbakat érdemes is tisztába tenni. Ez az unalmas rész, de megéri túlesni rajta.

A legfontosabb egy egyenlettel írható fel:

  • SEM = SEO + SEA

A keresőben kapott találati oldalakon, vagyis a SERP-en (Search Engine Ranking Page) azt szeretnénk, ha minél jobb láthatóságunk lenne, minél jobb pozícióban helyezkedjen el a weboldalunk tartalma.

Az erre vonatkozó tevékenységeket SEM-nek (Search Engine Marketing), vagyis keresőmarketingnek nevezzük. A SEM pedig két fő tevékenységből áll:

  1. SEO, ami az organikus láthatóságra fókuszál;
  2. SEA (Search Engine Advertisement), ami pedig a fizetett hirdetésekkel foglalkozik Google Ads-en keresztül.

Vizuálisan így lehet összefoglalni a különböző tevékenységeket:

A SEA kifejezés nem elterjedt, helyette inkább a PPC a bevett szokás. A PPC (Pay Per Click), vagyis a fizetett hirdetésekre fókuszálás annyiban tér el, hogy ez egy jóval nagyobb kategória, nemcsak a SEA, de például a display hálózatok és a közösségi média hirdetések is ide tartoznak. Angolszász területeken a SEA-t egyszerűen paid search-nek nevezik.

Miért van szüksége a weboldalnak SEO-ra? Hogy kerülhetek a találati lista elejére?

Ha összesítünk minden weboldalt, akkor az eredmény az lesz, hogy a keresőkből érkezik a weboldalakra a legtöbb forgalom. Ennek az oka, hogy bár más forrásokból is származhat forgalom (közösségi média, email stb.), mégis legtöbbször a keresőt használják a felhasználók tájékozódásra.

A Google — mostantól a Google-re egyszerűsítve a keresők piacát — viszont önmagában nem tudná kialakítani a sorrendet a felhasználók számára, szükség van rá, hogy segítsük őket. Segíthetünk megérteni, hogy mi is található a weboldalon, az vajon releváns-e a felhasználóknak, és mi egyébként hiteles forrásnak számítunk-e.

Persze a Google robotjai egyre felkészültebbek, de vannak limitációi. Ezen túl a SEO mint szemlélet segít abban, hogy olyan tartalmat készítsünk, ami valóban ki fogja elégíteni a felhasználók igényeit.

Ahhoz pedig, hogy egy weboldal rendben legyen SEO szempontból, 3 területre kell fókuszálni:

  1. technikai SEO
  2. on-page SEO (tartalmi SEO)
  3. off-page SEO (linképítés)

(Vannak csoportosítások, ahol a technikai és on-page SEO-t összevonják, és on-site SEO-nak hívják.)

A három terület külön-külön is megállja a helyét mint szakterület. A technikai SEO a webfejlesztéshez, a tartalmi SEO a content marketinghez és szövegíráshoz, míg az off-page SEO a PR-hoz áll talán legközelebb. De ezeket a kategorizálásokat én magam is meg tudom cáfolni.

Technikai SEO

Technikai keresőoptimalizálásnál a használhatóság (usability) van a középpontban. Olyan fő, a felhasználók által elvárt kritériumoknak kell megfelelnie, mint hogy

  • a weboldal legyen egyáltalán megtalálható Google-ben,
  • a betölteni kívánt oldal legyen gyors,
  • a tartalom legyen képes kielégíteni a felhasználói igényeket,
  • nyújtson jó felhasználói élményt az oldal.

Mindezt úgy, hogy akármilyen eszközről böngészve igaz legyen. Gyakorlatilag akármilyen internetkapcsolat mellett.

Jellemzően minden projekt technikai SEO elemzésekkel indul. Ha ezen a téren valami nincs rendben, akkor minden további keresőoptimalizálás tevékenység (akár tartalmi SEO, akár linképítés) bizonytalan alapokon nyugszik. Így a lehetséges eredménye is be van korlátozva.

Tartalmi SEO

A tartalmi vagy on-page SEO a saját weboldalunk tartalmainak optimalizálása. Értelemszerűen ezt tudjuk legkönnyebben befolyásolni. Épp ezért érdemes ezt nagyon jól csinálni, és a benne rejlő lehetőségeket kimaxolni.

Egy jól felépített content stratégiával, a megfelelő fókusz kulcsszavak megválasztása és a tartalomra vonatkozó alapszabályok betartása mellett az on-page keresőoptimalizálás a legkönnyebben kipipálható elem a listáról.

Persze ez nem azt jelenti, hogy félvállról szabad venni. A folyamatos visszaellenőrzésre és a tartalmak frissítésére is figyelni kell.

On-page SEO esetében egy megfelelő kulcsszókutatást követően olyan tartalmi elemekre kell odafigyelni, mint

  • a tartalom címe,
  • az URL,
  • a tartalom szövege (bekezdések és a szöveg),
  • a képek (elnevezés és alternatív szöveg),
  • a meta adatok (meta cím és meta leírás).

Magyar nyelven még ma is vannak olyan iparágak, ahol egyszerű tartalmi keresőoptimalizálással lehetséges a legfontosabb iparági kulcsszavakra top helyezést elérni, ezáltal jelentős forgalmat generálva egy weboldalra. De az igazán kompetitív iparágakban a tartalmi keresőoptimalizálás egy kötelezően teljesítendő elem, ami önmagában viszont közel sem elég.

Linképítés

A tartalmi SEO-val szemben a linképítés vagy off-page SEO pont arra koncentrál, hogy a saját weboldalra mutató külső szignálokat úgy befolyásolja, hogy az oldal hitelességét növelje. Magasabb hitelességi faktorral pedig jobb helyezéseket lehet elérni.

A linképítés az a terület, ahol az old-school SEO-sok a mai napig próbálnak úgy megélni, hogy valós teljesítmény nincs mögöttük. Linkfarmokon helyeznek el linkeket, saját linkhálózatokat építenek, de találkozni olyanokkal is, akik közösségi média linképítést értékesítenek. Ezekkel a tevékenységekkel azonban sokszor nemcsak nem segítenek az oldal hitelességét növelni, de akár árthatnak is neki.

Ezzel szemben egy jól felépített off-page SEO projektekben odafigyelnek az egészséges linkprofil építésére. Ehhez rengeteg faktort kell figyelembe venni, ezek közül néhány példa:

  • a backlinkek (külső oldalról származó hivatkozások) száma
  • a linkek számának növekedésének üteme
  • a backlink típusa (dofollow vagy nofollow)
  • hivatkozó domainek száma
  • hivatkozó domainek és oldalak hitelessége
  • hivatkozó oldal spam faktora
  • anchor szöveg (horgonyszöveg)

A helyi keresőoptimalizálás, vagyis a Local SEO

Helyi vállalkozások számára a helyi vagy lokális marketing rendkívül fontos téma. Ezen a téren pedig az online térben rengeteg lehetőség rejtőzik még, főleg a magyar piacon. A lokáció menedzsment talán legfontosabb eleme pedig a Google local SEO.

A helyi keresőoptimalizáláson túl érdemes tisztában lenni a lokáció menedzsmenttel átfogóan, hogy megalapozva tudj döntést hozni arról, mekkora erőforrást érdemes ebbe a területbe fektetni. Nem biztos, hogy érdemes megállni a Google Cégemnél, nagyon jó eredményeket hozhat a Foursquare, a Facebook Places vagy épp a TripAdvisor is.

A Google My Business vagy magyarul Google Cégem, és ezen keresztül a helyi keresőoptimalizálás rendkívül erős eszköz, mind a kis, mind a nagy cégek kezében. Rendkívül költséghatékony megoldás az üzlet vagy a cég promóciójára. Sőt, akár külön termékek népszerűsítésére.

Mi a következő lépés?

Az alapelvek és a SEO tevékenység átfogó megértése mindenképp jó irány, hogy elindulj. Akár magadnak tervezed csinálni a SEO-t a jövőben, akár azt szeretnéd, hogy ne vágjanak át a palánkon a “szakértők”.

A jó organikus eredmények és a SEO nem mágia, hanem kitartó munka eredménye. És épp ez a lényeg: kezdj el gondolkodni azon, hogy a meglévő vagy a potenciális ügyfeleidben vajon milyen kérdések merülhetnek fel, és te azokat hogyan tudod megválaszolni? Ha pedig úgy érzed, megtaláltad az utat, akkor vágj bele, kezdj el a megvalósítással foglalkozni.

Viszont mindvégig tartsd szem előtt, hogy a sokszor könnyebben elérhető eredményekkel kecsegtető technikák nem biztos, hogy célravezetőek hosszú távon. Ha a szabályokat betartod, nem lehet nagy gond, de ha olyan megoldásokat alkalmazol, amik a Google irányelveinek nem felelnek meg, mindent elveszíthetsz egy algoritmusfrissítés után.

Ez a weboldal például az organikus forgalmának 75%-át vesztette el néhány nap alatt azért, mert az évek során a linképítésre vonatkozó szabályokat nem vették komolyan. Ez pedig a bevételekre is nagyon súlyos negatív hatással lesz.

Rólunk

A Mito budapesti kreatív és digitális ügynökség, és az ügynökségi munkák mellett komoly fejlesztéseket is végzünk. Büszkék vagyunk rá, hogy többek közt az OTP Bank, az Euronics, a Decathlon, a Magyar Telekom, a Deutsche Telekom, a Wizz Air, a Szerencsejáték Zrt. és a Jófogás is szereti az okos megoldásainkat.

https://mito.hu és https://mito.hu/jobs

A cikk eredetileg az alábbi címen jelent meg:
https://medium.com/mito/mi-az-a-seo-keresooptimalizalas-utmutato-5597ab00d45c?source=rss—-33358fde64d4—4