analytics-g3572807c2_640.jpg

Ha bármilyen üzleti tevékenységet csinálunk az interneten, akkor egy dolog biztos: mérésre szükségünk van. És ha van weboldalunk, akkor azt mérnünk kell. Ez számomra kifejezetten alap, de azt látom, hogy a mai napig készülnek weboldalak mérés nélkül.

Ha mérés, akkor általában a Google kifejezetten bőséges adatokat adó mérőeszközét, a Google Analytics-et (GA) használjuk. Bár létezik más eszköz is, de a GA egyfajta iparági standard lett. Érdemes beszélnünk majd az ott található adatok értelmezéséről (és pontosságáról) is, de ami a legfontosabb, hogy tudjuk, mire való a GA: megmutatja, hogy a felhasználók mit csinálnak a weboldalunkon. Honnan jönnek, meddig vannak ott, és milyen utat járnak be.

Mert van a Google-nek egy másik (szintén ingyenes) eszköze, a Google Search Console (lánykori nevén Webmasters Toolkit), amely szintén a weboldalunkkal kapcsolatos adatokat ad, de mást, mint a GA. A Search Console ugyanis azt mutatja meg, hogy mit lát a Google kereső a weboldalunkból: egyrészt ha talál hibát, azt jelzi, másrészt megmutatja, mely kulcsszavakra, kifejezésekre jelenik meg a weboldalunk a Google keresőben, milyen arányban kattintanak a megjelenésekre, és hanyadikak vagyunk az adott keresésre (átlagosan).

Bár a Search Console elvileg ugyanazzal a weboldalba épített kóddal is beállítható, mint a GA, de amíg nem lépünk be legalább egyszer, nem kezd el adatokat gyűjteni.

Ez a két eszköz használata az, ami a belépő szint, a mérés minimál. Akinek legalább ezek nincsenek, az biztosan nem tud komolyan üzleti tevékenységet folytatni a weboldalával. Innen kell tehát elindulni.

<!–

–> A cikk eredetileg az alábbi címen jelent meg:
https://onlinemarketing.blog.hu/2022/02/07/meres_minimal