smiley-2979107_640.jpg

Ha szolgáltató vagy, akkor te szolgáltatsz. Ha terméket adsz el, az eladás pillanatában akkor is. Amikor előkészíted az eladást, akkor is. Szolgáltatsz, vagyis kiszolgálod mások igényeit.

Persze nem csak azért, mert ő kéri, hanem azért, mert ez neked is az érdeked. És minél jobban szolgáltatsz, annál elégedettebbek a vevőid. És minél elégedettebbek, annál szívesebben jönnek hozzád. Akkor is így van ez, ha éppen most egyedül vagy a piacon. Akkor is így van ez, ha te vagy a legolcsóbb. Ha a szolgáltatásod minősége nem megfelelő, akkor nem fognak téged szeretni, és amint lehetőségük van rá, nem hozzád jönnek.

De ha azt hallják, hogy jó veled dolgozni, szívesen jönnek hozzád. És ez már az elején kialakul: az első telefonbeszélgetés, az első üzenetváltás mind befolyásolják a rólad alkotott képet.

Ha kollégákkal dolgozol, ha céged van és alkalmazottaid, akkor is így történik, annyi különbséggel, hogy már nemcsak magadra kell figyelni, hanem azokra is, akik tőled kapják a fizetést: ők is a cégedet képviselik, vagyis az ő viselkedésük egyben a te viselkedésed.

Néha úgy érzem, a fenti alapvető dolgokat nem tanultuk meg itt Közép-Európában, a rendszerváltás követően. Akik úgy mennek nyugatra vagy keletre, hogy az itthoni kiszolgálást szokták meg, hamar meglepődnek, hogy ezt lehet máshogy is csinálni: készségesen, kedvesen. De a jóba könnyű beleszokni, és nyugatról vagy keletről hazatérve érződik igazán, mennyire nem szolgáltatnak a szolgáltatók. Mintha kegy lenne az, hogy hajlandóak a vevővel foglalkozni. Mintha a vevő tenne szívességet, hogy nála költik el a pénzüket. 

Számos ilyen esetet látok és tapasztalok, és még többről hallok. Pedig valójában ez nem egy túl bonyolult dolog lenne, csak a gond az, hogy nemcsak a munkában vagyunk nyersek és – mondjuk ki – bunkók, hanem a magánéletben is. Keserű ország, de nemcsak ország, hanem térség ez. Mert ez nem tipikus magyar viselkedés, ez sokkal inkább tipikus közép-európai viselkedés.

Nem tudom, mikorra fog ez megváltozni, vagy meg fog-e egyáltalán változni. Egy biztos: egy nagyon triviális kiemelkedési lehetőség az, ha te normálisan viselkedsz. Ha valóban szolgáltatsz. Ha jól csinálod a dolgodat, máris jobb lehetsz, mint sok konkurens.

Ez persze nemcsak egyéni választás kérdése, mert nemcsak neked kell megváltozni, de a kollégáknak, beosztottaknak, munkatársaknak is. És eleinte nehéz, nehéz, mert meg kell tanulni kedvesnek lenni. Meg kell tanulni a másikat partnernek kezelni, nem ellenségnek vagy ellenfélnek. Meg kell tanulni együttműködni.

A mi társadalmunk nem együttműködő. Atomizált, mindenki egyéni boldogulást keres, nem számítunk a másikra igazán. A probléma tehát mélyebb, mint üzleti vagy gazdasági. De a változás csak akkor lesz, ha változni akarunk. És ennek egyik eszköze ez is lehet: legyél kedves a vevőiddel, legyél készséges a vásárlókkal, legyél barátságos, akkor is, ha csak ajánlatot kérnek.

Hidd el, ez olyan versenyelőny ebben az országban, ami sok-sok forint befektetésével ér fel. Próbáld meg. Már ma.

Szeretnél képben lenni, képben maradni az online marketinggel? Szeretnél egy moderált közösség tagja lenni? Vagy csak kibeszélnéd ezt a cikket? Gyere, és lépj be az Onlinemarketing Klubba!

<!–

–> A cikk eredetileg az alábbi címen jelent meg:
https://onlinemarketing.blog.hu/2021/02/15/legyel_kedves