Megjelenítés: 37 mutatása

Röviden, tömören

Kommunikációval foglalkozom több évtizede, megtanultam, mennyire fontos, hogy pontosan adjam át az információkat. Ha kínosan ügyelek arra, hogy az információ teljes és tökéletesen érthető legyen, sokszor veszem észre, egyre hosszabban írok, egyre hosszabban magyarázok. Ami sok esetben nem gond, de pont a reklámok esetében sajnos nem működik. Persze ismerem Ogilvy híres reklámját a Volkswagen Bogárról, ami egy egész oldalas szöveg, de 2023-ban már nem ez fog működni. Sőt, 2023-ban már az írott szöveg sem működik igazán, egyre inkább videókban fogyasztanak tartalmat a mai fiatalok. Márpedig reklám célú videókban hosszú szöveget nem lehet használni. Nem arról van szó, hogy kiveszne az …

A figyelem hiánya

Készítettünk egy fizetős szolgáltatást, feltüntettük az árat, benne van a leírásban, hogyan kell majd fizetni, mégis minden második érdeklődő elcsodálkozik, hogy ez pénzbe kerül. Miért van ez? Hogy lehet az, hogy miközben oda van írva, hogy mennyi az ár, le van írva a fizetési folyamat, mégsem tudatosul ez azokban, akik megadják a saját adataikat, hogy érdeklődnek? Elküldök egy leírást egy alvállalkozónak, hogy mit csináljon meg, van benne hat kérés, ebből négyet vesz figyelembe. Mi lett a másik kettővel? Miért nem látta, amikor válaszolt, hogy hé, itt nincs meg minden? És amikor megkérem, hogy azokat is meg kell csinálni, akkor vagy …

Multitasking és célcsoport

Ahhoz, hogy jó reklámokat tudjunk csinálni, érteni kell a célcsoportot. Érteni kell, mire van szüksége, mit szeret, hogyan viselkedik… Vagyis figyelni kell rá. A célcsoport így kimondva persze egy massza, sok ember összessége, ezért is jó módszer a perszónák létrehozása, amikor egy-egy személyt építünk fel, amelyik reprezentálja a célcsoportunk egy részét. És ez sokat segít abban, hogy megértsük, milyen legyen az üzenet, hogyan csomagoljuk azt, milyen csatornákat használjunk és így tovább. De mindehhez kellenek az információk: ismernünk kell a piacot, a célcsoportot alkotók viselkedését, vágyait. Éppen ezért kell sok olyan cikket olvasni, ami az aktuális kutatásokról szól, vagy egyszerűen arról, …

Mert írni kell

Kell a flow ahhoz, hogy tudjak hosszabban írni. Nagyon sok szakmai anyagot kell készítenem, de ezek nem annyira egyformák, hogy automatikusan lehessen egyikből elkészíteni a másikat. Ahány cég, annyiféle terv, ahány terv, annyiféle háttér. Mindennek utána kell olvasni, az ügyfelektől meg szerezni az információkat, anyagokat kell gyűjteni. Az én munkamódszerem az, hogy addig nem írok, amíg fel nem készülök fejben. Aztán kialakítok egy szerkezetet, amit vázlatnak leírok, és ezt követően töltöm fel tartalommal. Így készítek előadást, cikket, de marketing tervet is. Ha megvan az, honnan hova kell eljutnom, akkor pár óra vagy pár nap alatt összeáll, mit fogok írni, és …

Elengedni valamit

Néha legnehezebb „nem”-et mondani valamire. Van olyan, amikor hosszas munka eredményét mégse érdemes felhasználni. Van olyan, hogy fejlesztés végül fiókba kerül. Én szövegekkel szoktam néha így járni. Itt, ezen a blogon is vannak olyan megírt vagy félig megírt posztjaim, amelyeket végül nem élesítettem. Másnap elolvasva már nem tetszett, vagy aktualitását vesztette valamiért, vagy egyszerűen csak meggondoltam maga. Az üzleti életben is van, amikor meg kell hozni az ilyen jellegű döntéseket. Elkészített, kidolgozott hirdetési koncepció is mehet a kukába, ha közben kitalálunk egy jobbat, vagy ha valamiért úgy érezzük, mégse elég erős. Sokszor ez elsőre nem is biztos, hogy racionális döntés, …

Te mennyire hallgatsz az ügyfeledre?

Többször estünk a múltban abba a hibába, hogy azt feltételezzük az ügyfélről, hogy pontosan tudja mit szeretne. Általában igaz, hogy azért keresnek meg bennünket, mert nem értenek a marketinghez, vagy azokhoz a folyamatokhoz, amire szükségük van, de mindig vannak ügyfelek, akik igazából úgy tesznek, mintha pontosan tudnák mi kell nekik. Megmondják, mi legyen a kreatív, megmondják, hogyan és kiknek célozzunk, megmondják, mi a nyerő megoldás. Ha gyanútlanul ezt és csak ezt csináljuk, majd ezek után nem lesz az az eredmény, amit az ügyfél elvár, akkor a legnagyobb hiba azt mondani, dehát ő kérte. Hiszen erre az a válasz, hogy de …

Kreatívkodni

A kreativitás egy furcsa dolog. Eredetileg azt jelenti, képes vagy megalkotni valamit, ami eddig nem volt. Szöveget, képet, videót, tárgyat, ételt, járművet, folyamatot – bármit. A marketingben azért ennél szűkebb értelemben használjuk, és kb. azt jelenti, képes vagy kitalálni valamit, ami az adott helyzetben különleges, újszerű, váratlan, szokatlan, hatásos. Mindezt persze úgy, hogy azért valahol illeszkedjen bele a tervekbe, ne legyen túlságosan megosztó, és még üzletileg is hatékony maradjon. A kreatív szónak egyébként van még egy jelentése a marketingen belül: szokás az elkészült hirdetéseket is „kreatívnak” hívni. (Lásd: átküldtem a kreatívot, ezt használd a kampányban.) De visszatérve arra, amikor a …

Gerappa

Amikor látom azokat a posztokat, azokat a hirdetéseket, amikben már alig van betű, de tele van képekkel, emoji-kkal, mindig egy régi reklám, és egy azzal kapcsolatos egész éjszakás beszélgetés jut eszembe. Ez volna az a reklám: [embedded content] Valamikor 1998-ban készült, egy olyan korban, amikor még azért kicsit didaktikusabb reklámok voltak az elterjedtebbek. De nem is a reklám az érdekes, hanem az, hogy a reklám kapcsán egy kedves volt barátommal beszélgettem át konkrétan egy éjszakát (már világos volt, mikor befejeztük). A téma pedig az volt, mennyire kell edukálni a reklámoknak. Írtam én már erről itt is korábban, és már akkor …

Mire vágyunk?

Többféle módon adhatunk el terméket a vevőknek, de általában igaz, hogy akkor van viszonylag könnyű dolgunk, ha valamilyen meglévő igényt tudunk kielégíteni. Vagyis igen, a marketingnek feladata felkelteni a vágyat valamilyen termék iránt, de ezt akkor tudjuk igazán hatékonyan megvalósítani, ha ez egyben valamilyen igényre is választ ad. Ez az igény persze nem szükségszerűen egy termék. Lehet, hogy egy érzést, egy élményt szeretne megkapni a vevő, de a mi termékünk ehhez hozzásegíti. Ahogy a klasszikus marketinges példákban is van, nem fúrót adunk el, hanem egy élményt, hogy a családunkkal lehetünk együtt. De a kérdés az: ismerjük ezeket az igényeket? Egészen …

Képes

Azt mondják, egy kép többet mond ezer szónál. És bár ez alapvetően igaz is lehet, sok esetben a képekkel csak illusztráljuk a mondandónkat. De a közösségi médiában a képeknek van még egy szerepük. Amikor elkezdtem ezt a blogot írni, akkor még nem raktam képet a bejegyzésekhez, csak akkor, ha annak volt valami plusz szerepe: arról szólt a bejegyzés, vagy azzal akartam illusztrálni valamit. Aztán amikor megjelent a Facebook, és a blog látogatói egyre nagyobb számban érkeztek onnan, elkezdtem minden bejegyzéshez felrakni egy-egy képet, ami valamilyen módon kapcsolódik a bejegyzéshez. Ennek pedig az az oka, hogy a közösségi médiában a képek …