Megjelenítés: 50 mutatása

Mivel viccelj?

Nem egyszerű kérdés, hogy cégként de akár egyszerű felhasználóként is milyen viccet írhatsz le, oszthatsz meg a közösségi médiában. Nem egyszerű kérdés, mert ugye elvileg az az alap, hogy bármit, hiszen szólásszabadság van, és egyébként is, ahány ember, annyi ízlés. De aztán persze ezt azonnal szűkíti is az ember: bármit, ami jogszerű. Bármit, ami nem sértő. Bármit, ami… De minden, ami ezt szűkíti, változhat. Még a jogi környezet is változik, és országonként eltérő lehet, de az, hogy mi számít sértőnek, szintén nem állandó. Számos olyan példa, olyan poén létezik, amit 20-25 éve gond nélkül lehetett bárhol mondani, ma már egyre …

A képernyő és a gyerekek

Kicsit szerencsém van, hogy a gyerekeim úgy nőttek bele a kézi okoseszközök (telefon, tablet) világába, hogy már nagyobbak voltak. Hat-nyolc éves koruk előtt még nem voltak ilyen gépek, így fel sem merült, használhatnak-e. Persze számítógép és internet volt, és mivel én már majdnem harminc éve folyamatosan netezek, így ők sem tudták ezt elkerülni. Így nincs igazán tapasztalatom a kisgyerekek mobilozásával, de a számítógéphasználatával igen. És bár tudom, hogy minden gyerek más, mégis úgy érzem, van tapasztalatom arról, szülőként mit lehet vagy érdemes tenni, amikor ez a kérdés felmerül. A téma apropóját egy cikk adja, ami a Qubit-en jelent meg, és …

Hogyan válaszolj, ha beszólnak?

Nem válaszolni is nehéz. A közösségi média egy olyan felület, ahol az ügyfelek bármit és bármikor mondhatnak, és sokszor vagy nincs igazuk, vagy az igazukat olyan stílusban mondják el, ami vállalhatatlan. Sokféleképpen lehet és kell is ezekkel foglalkozni, ezekre reagálni. De sokszor nem kell, nem szabad válaszolni: vagy hagyni kell, vagy moderálni (ha lehet). De nem válaszolni néha tényleg nehéz. Sok dologtól függ, válaszolunk-e, és ez nem kizárólag a stílusunk, sőt. Az a jó, ha nem a személyes habitusunk, hanem a céges érdekek döntik el, válaszolunk-e. Először is, a pozitív dolgokra bátran válaszoljunk. Ha valaki megdicsér, ha valakinek tetszik, amit …

A párbeszéd

Tanítom is a közösségi média kapcsán, hogy mennyire fontos a párbeszéd, és nem győzöm elégszer elmondani ezt az ügyfeleimnek is. Mert ez az, amitől több tud lenni a közösségi média: a reakcióktól, az azonnali visszajelzésektől. És ennek kétoldalúnak is kell lennie: nem elég az, ha nekem mondják, fontos, hogy én is válaszoljak, reagáljak. Sokféle közösségi média eszközt ismerünk, persze a többségnek a fő platform a Facebook, a fiatalabbaknak Instagram, TikTok – és sokan hajlamosak nem gondolni arra, hogy ez a blog is közösségi média eszköz. Sőt, sokáig a blogok voltak a legmeghatározóbb ilyen eszközök. Hiszen a blog esetében is lehet …

Állj ki a tanárok mellett!

Soha nem akartam tanár lenni. Tanárok közt nőttem fel, édesanyám és édesapám is tanár volt, amikor én az iskoláimat végeztem. Számos tanár volt emiatt az ismeretségi körben, sokakat megismerhettem „magánemberként”, vagyis nem a tanítás közben. Nem akartam tanár lenni, de úgy hozta az élet, hogy már bő tíz éve mégis tanítok. Igaz, egyetemen, és az is igaz, nem főállásban, de tanítok. Pontosan tudom tehát, mennyire nehéz munka a tanítás. A tanár munkájának csak egy része az, ami a teremben, a tanulók előtt történik. Ezen kívül fel kell készülni az órákra, ki kell javítani a dolgozatokat, de amit soha nem mondanak: …

Aktualitások

Ahhoz, hogy egy hír végigszáguldjon a közösségi médiában, szükséges, hogy sok embert érdekeljen a téma, önmagában szenzációs, érdekes legyen, és természetesen legyen olyan jelentőségű, hogy mindenki bevonódjon. Kevés ilyen téma van, sajnos most láthattunk erre azért példát: meghalt II. Erzsébet brit uralkodó. Ez lényegében elnyomott mindent az interneten, a híroldalaktól kezdve a közösségi médiáig mindenki erről beszélt, egyébként teljesen jogosan. De egy ilyen hír nem él sokáig. Még egy-két napig ott lesz a híroldalakon, talán a közösségi médiában is fel-fel tűnik majd, de ahogy megtörténik a temetés, már sokkal inkább az utódlás lesz a téma – sokkal kisebb érdeklődéssel. És …

Mások élete

A közösségi média egyik legnagyobb hazugsága, hogy belelátsz mások életébe. Ha követsz embereket – márpedig ezt teszed -, és látod, miket csinálnak, hajlamos leszel arra gondolni, ilyen az ő élete. Hiszen a képek, a szövegek róla szólnak, és hitelesek, hiszen ő osztja meg. A közösségi média másik nagy hazugsága, hogy az a jó, ami sok embernek tetszik. Egy momentum az életedből, egy kép, egy vicces szöveg: ezek csak akkor jók, ha sok a lájk, sok a megosztás. Ezeket a hazugságokat azóta próbáljuk cáfolni, amióta létezik a közösségi média, és miközben egyre több ember van azzal tisztában, hogy nem, nem az …

Ilyen az élet a közösségi médiában(?)

A hétvégén jött szembe ez a kép, ránéztem, és tudtam, ezt nekem le kell menteni, meg kell osztani. Annyi cikket olvastam arról, hogy a közösségi média milyen mértékben torzítja a valóságát, milyen mértékben torzítja azt, ahogy a többi embert látjuk, hogy már kicsit unalmassá is váltak. De ez a kép egy pillanat alatt elmagyarázza a lényeget. Ránézel, és tudod miről szól. Kár is lenne ezt tovább magyarázni, azt hiszem. <!– –> A cikk eredetileg az alábbi címen jelent meg: https://onlinemarketing.blog.hu/2022/01/24/ilyen_az_elet_a_kozossegi_mediaban

A Nagy Leállás 2021

Azt mondják, a nehéz helyzeteket legkönnyebben humorral lehet túlélni. 2021. október 4-én, hétfőn 17.45 körül leállt a Facebook, az Instagram, a Messenger, a WhatsUp – és csak nem sokkal éjfél előtt indult újra. Nem nevezném ezt sem nehéz helyzetnek, sem tragédiának, de mindenképpen furcsa helyzet volt, és biztosan megnehezítette sok ember életét. Nem azért, mintha ezek a szolgáltatások nélkül ne lehetne élni, de ha itt szoktál beszélgetni a családdal, az ismerősökkel, akkor ezek a kapcsolatok hiányozhattak. Az este mindig forgalmas a Facebookon, így sok cég számára ez jelenti azt az időszakot, amikor jó lenne elérni azokat, akiknek hirdetne. Tegnap ez …

Időrablók

Azzal, hogy a home office egyik pillanatról a másikra a magyar valóság része is lett, és már nemcsak kerekítési hiba azok aránya, akik otthonról dolgoznak, felmerültek azok a napi problémák, amelyeket érdemes valahogy kezelni. Ezek egyike mindaz az időrabló dolog, amit egy munkahelyi környezet tompít vagy lehetetlenné tesz, de az otthoni munkában előjön. Ezek egyike a közösségi média.  Én majdnem két évtizede dolgozom részben otthonról, és látom, hogy mi az, amivel el tud úszni egy napom. Nagyon sok időt el lehet tölteni telefonállással, de azért ez általában a munka része. Sok idő elmegy e-mailek olvasásával és írásával is, de ez …