Megjelenítés: 49 mutatása

Közösségi média használat az EU-ban

Szoktam mondani, tanítani is, hogy mindig meg kell ismerni azt a környezetet, ahol reklámozunk, nem indulhatunk ki csak a saját tapasztalatainkból. Fokozottan igaz ez, ha új piacra lépünk, legyen szó egy eddig ismeretlen szakterületről vagy akár egy új országról. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy máshol is az történik az interneten, mint nálunk, pedig ez nagyon nem igaz. Nemcsak a nyelv változik, ha egy szomszéd országba megyünk, hanem a felhasználói szokások is. A napi kampány gyakorlatban is látjuk ezeket a különbségeket, de a statisztikák is rámutatnak erre. Tegnap jött szembe az EuroStat egyik adatsora az EU országok közösségi média használatáról, érdemes …

Nem való mindenkinek

Nem való mindenkinek az online marketing. Azt hiszem, alapvetően azok, akik nem „élnek” az interneten, akik nem tudják készség szinten használni a szoftvereket, akik nem tudnak számolni és problémájuk van a logikával, azok az online marketinget nem fogják tudni megfelelően helyén kezelni. Dolgozni benne pedig főleg nem. Számos olyan ügyfelünk volt a múltban és van a jelenben is, akik nem használnak egy-egy olyan eszközt a hétköznapokban, amit egyébként a céges kommunikációban igen. Például tipikusan ilyen az Instagram vagy a TikTok, de sok olyan cégvezetőt is ismerek, akik nincsenek jelen a Facebook-on. Ez alapvetően nem baj, hiszen nem őt akarjuk elérni, …

Eladni, nem maszatolni

Ismét érkezett hozzánk egy marketing sérült cég: már dolgozik egy ügynökséggel, nem is kevés pénzt fizet a szolgáltatásért, de nem jönnek az eredmények. Kezd csalódni ebben az egész marketing bullshitben, úgy érzi, csak önti ki a pénzt a semmire. És igaza is van. A konkrét helyzetet tudtuk kezelni, átbeszéltük, mik is lennének a céljai, miért nem működhetett ehhez képest eddig a kommunikáció, és merre fogunk együtt tovább haladni. Persze ilyenkor nehezebb a dolgunk: nemcsak a konkrét feladatot kell megoldani, de kezelni kell a korábbi csalódásból fakadó kifogásokat is. Néha ez nem egyszerű, szerencsére most elég egyértelmű volt, mi a probléma. …

Mennyi az annyi?

Természetesen mi is figyeljük a konkurenciáinkat, mint minden olyan cég, amely versenyző piacon van jelen, és fontos számára az üzletépítés. Sokszor tanulunk abból, amit egy-egy konkurens csinál, máskor fogjuk a fejünket. Számos olyan projektünk volt, amikor más cégek által elkezdett munkát kellett átvennünk és természetesen számos olyan eset is volt, amikor mi adtuk át az ügyfelet másnak. A napokban találkoztam egy céggel, amely konkrét eredményekkel reklámozza magát. Nem azt mondja el elsősorban, milyen szolgáltatásokat nyújt, hanem egyfajta egyszerűsített esettanulmányként bemutatja, hogy a berakott hirdetési pénzből mennyi forgalmat tudott csinálni. Ügyes, transzparens, és egyértelmű kommunikáció, igaz? Elsőre valóban annak tűnik, de …

Szoktál számolni?

Rászoktam arra, hogy az árajánlat adásokat matekozással kezdem. Ha pontos az ajánlatkérés, és ismert a cél, akkor ki tudom számolni, kb. mennyit is érhet a mi munkánk. Ezt aztán összevetem a kért feladatokkal, és így sokkal könnyebben tudok olyan ajánlatot készíteni, ami kölcsönösen előnyössé válik. Például ha úgy érzem, sokba kerülne a kért feladat, kínálok reálisabb csomagot is – ami bár kevesebb feladat, de anyagilag jobban megérheti. Matekozni kell a marketingben. Aki ezt nem teszi, az nagyon könnyen úgy fog járni, hogy a szép kampányokból nem tud a cég megélni. Ha nem sikeres anyagilag az, amit csinálunk, akkor igazából minek …

Ki hirdessen?

Tény, az automatizált hirdetéskiszolgáló rendszerek elterjedésével jelentősen demokratizálódott az online hirdetési piac. Mielőtt ennyire elterjedt volna a Google és a Facebook (illetve mára Meta) hirdetési rendszerek használata, az volt a gyakorlat, hogy minden egyes hirdetési megjelenést egyenként kellett letárgyalni. Később azon a display piacon, ahol ez még a mai napig előforduló megoldás, megjelentek a programmatic hirdetési rendszerek, ahol a vásárlás már szintén automatitzáltan működik – mindössze megfelelő műszaki és tudásbeli háttér kell. A Google és a Meta hirdetési rendszerek használata annyira elterjedt, és közben annyira egyszerű azokat elkezdeni használni, hogy mára ezrek, sőt tízezrek kezelnek hirdetéseket idehaza is – több-kevesebb …

Te mennyire hallgatsz az ügyfeledre?

Többször estünk a múltban abba a hibába, hogy azt feltételezzük az ügyfélről, hogy pontosan tudja mit szeretne. Általában igaz, hogy azért keresnek meg bennünket, mert nem értenek a marketinghez, vagy azokhoz a folyamatokhoz, amire szükségük van, de mindig vannak ügyfelek, akik igazából úgy tesznek, mintha pontosan tudnák mi kell nekik. Megmondják, mi legyen a kreatív, megmondják, hogyan és kiknek célozzunk, megmondják, mi a nyerő megoldás. Ha gyanútlanul ezt és csak ezt csináljuk, majd ezek után nem lesz az az eredmény, amit az ügyfél elvár, akkor a legnagyobb hiba azt mondani, dehát ő kérte. Hiszen erre az a válasz, hogy de …

Ami a vevőidnek az iskolakezdés, az Neked már a karácsonyi szezon kezdete

Csilingel már a füledben a Last Christmas? ?Nem csodálom, pedig lehet, hogy kellene! Ok, nem mindenkinek, hiszen vannak iparágak, vannak cégek, akiknek nem az év végi időszak a legfontosabb.De sokaknak igen, gyakran még B2B területen is. Egy webáruháznak szinte minden évben a karácsonyi szezon a legfontosabb (ami szeptember közepétől eltarthat akár január végéig is, ha valaki ügyesen csinálja), de nem egy olyan B2B terület van, ahol az év végi beszerzések, a jövő évi tervezések miatt kell megnyomni a marketinget. De ezt nem szabad az utolsó pillanatban csinálni!Aki csak október végén kezd el gondolkodni azon, hogy mit tehet, az már nem …

Hirdetni adatok nélkül…

Tudjuk, hogy egyre kevesebb adatunk van. Ez mondjuk így egészen furcsa 2022-ben, amikor a csapból is adat folyik, és elvileg az adat az új olaj, és számos más bullshit ömlik a médiából. De a valóság az, hogy a szigorodó szabályok és a felhasználók viselkedése együttesen bizony számos olyan adatforrást elapasztott, amelyek eddig megvoltak. A legnagyobb érvágás természetesen a sütik elfogadása. Amikor megnézünk egy weboldalt, akkor az ott elhelyezett kódok adatokat gyűjtenek a látogatásról. A felhasználók egy része eddig is rejtőzött, de ehhez általában kellett valami plugin, egy hirdetésblokkoló vagy ilyesmi. Az így rejtőzők száma alacsony volt, jellemzően nem is volt …

Érdemes veszteségesen hirdetni?

Írtam arról, miért fontos a marketing matek, és írtam arról, hogyan lehet kiszámolni, mennyiért hirdessünk. De számos olyan eset van, amikor nem jön ki a matek, pontosabban azt látjuk, hogy veszteségesen hirdetünk. Elküldtünk 1000,- Ft-ot, és a bevételünk nem nő ennyivel. Mit kell ilyenkor csinálni? Első lépésben matekozni. Mit jelent az, hogy nem éri meg? Veszteséget termelünk az eladással? Vagy nem realizálunk akkora nyereséget, mit szeretnénk? És a legfontosabb kérdés: mennyire fenntartható ez? Ha van a cégnek máshonnan bevétele, és ez a hirdetés, amit elköltünk, még hosszabb ideig is futhat, akkor érdemes ezzel foglalkozni tovább. Ha a veszteséges hirdetés miatt …