img20211217_09290842.jpeg

Abból látom, mennyire nagy a baj a hazai kereslettel és inflációval, hogy egyre több ügyfelem keres meg minket olyan kérdéssel, aminek az árazáshoz van köze. Hogyan adjunk kedvezményt, ha akciósak az áraink? Hogyan emeljünk árat, mit kommunikáljunk? Mit kezdjünk ezzel a helyzettel, hogy csökken a forgalom, mert félnek vásárolni az emberek, tartalékolnak?

Az sem segít sokat, hogy új szabályozás van az akciós árak feltüntetésével kapcsolatban, és ráadásul ezek a szabályok egyáltalán nem egyszerűen értelmezhetők. Több olyan helyzetet is sikerült már modellezni, amikor egyszerűen képtelen lesz a cég az eddigi (amúgy egyáltalán nem átverős) kedvezmény kommunikációját folytatni.

A probléma alapvetően kettős. Egyrészt az elmúlt évtizedben az árak alapvetően stabilak voltak, alacsony infláció mellett működött a gazdaság. Így alapvetően elszoktunk az áremelésektől, főleg attól, hogy nemcsak évente egyszer kell ezt megtenni. Gondoljunk bele: rengeteg olyan vállalkozó van, akik csak ilyen gazdasági környezetben dolgoztak! Nekik ez nemhogy szokatlan, de konkrétan ismeretlen terep!

A másik probléma a vevők árérzékenysége. Nagyon sok területen pontosan tudjuk, hogy a magasabb ár kevesebb fogyasztót fog jelenteni, rövidebb távon biztosan. Meddig tartsak ki az alacsonyabb ár mellett, ami csökkenti a bevételem? Mennyire kell kivárnom? És mit lép a konkurencia?

Amúgy általánosságban igazán jó válaszom nincs. Ahány cég, annyi féle helyzet, ennek megfelelően annyi féle megoldás. Amit érdemes azért megtartani:

  • Jobb a forintösszegű kedvezmény, mint a százalék. Sokan nem tudnak százalékot számolni, de azt tudják, mennyi 5.000,- Ft
  • Az összes piacon áremelkedés van, így nem leszünk egyedül, amikor árat emelünk. A vevőknek nem lesz hova „menekülniük”.
  • Igazából rosszabbnak érezzük a helyzetet, mint amilyen. A vevők nagy része kivár, de előbb-utóbb elkezd újra majd költeni.
  • Készüljünk fel arra, hogy ez most nem egyszeri folyamat, hanem elhúzódó válság. Biztos, hogy idén már ebben kell élnünk, de nagy valószínűséggel jövőre is. De ettől még igaz az előző pont is: előbb-utóbb beindul a fogyasztás.

De ahogy mondtam, minden cégnek mások a lehetőségei. Nincs tehát királyi út, nincs olyan Jolly Joker, amit elő lehet húzni a kalapból, hogy akkor tessék, tessék, erre kell menni. És az infláció velünk marad. Az árak nőnek, a költségeink nőnek. És innen minden más már politika…

<!–

–> A cikk eredetileg az alábbi címen jelent meg:
https://onlinemarketing.blog.hu/2022/06/17/az_arak_598